Jaké existují typy smluv a formy spolupráce s realitní kanceláří?

Pokud chcete využít realitní kancelář, pak vás jistě bude zajímat jaké možnosti spolupráce existují. V praxi se ustálilo několik základních forem spolupráce, které se samozřejmě dají různě upravovat a modifikovat jak to spolupracujícím stranám bude vyhovovat.

 

V principu jde hlavně o to zda při prodej, koupi, pronájmu reality budete spolupracovat s jednou čí více realitními kancelářemi, tedy zda jí dáte exkluzivitu k jednání či nikoli.

 

Takže existují tyto typy smluv:

-         Exkluzivní prodej (výhradní smlouva)

-         Prodej jednou realitní kanceláři bez exkluzivní smlouvy

-         Neexkluzivní (nevýhradní) smlouva a spolupráce s více rk

-         Ústní dohoda, či kdo přivede kupce s tím uzavřu obchod

 

Realitní kancelář má obvykle smlouvy nachystané předem a je pak je na dohodě mezi vámi, kterou smlouvu vytáhne. Doporučujeme si smlouvu řádně prostudovat ať pak nejste překvapeni nevýhodnými podmínkami, či různými sankcemi. Dobrá smlouva se vejde rozsahem na dvě stránky, takže pokud vám realitní kancelář dává k dispozici něco mnohem delšího a drobným písmem, pak doporučujeme, anyste se měli na pozoru.

 

Exkluzivní smlouva

Touto smlouvou se dohodnete s rk, že vás bude výhradně zastupovat při prodeji/ pronájmu/ koupi reality. Nedovoluje vám najít kupce na nemovitost samostatně. V případě, že si ho najdete, obvykle musíte realitní kanceláři stejně zaplatit provizi. Tím, že s realitkou podepíšete takovouto smlouvu, tak se i zavazujete za placení za její služby. Velkou výhodou je, že u seriozní realitní kanceláře se takový makléř bude velmi snažit, aby obchod zrealizoval a vaši nemovitost prodal. Stačí když si do smlouvy dáte jeho povinnosti a možnost výpovědi, pokud tyto své povinnosti nebude plnit. Pokud máte dobrého makléře statistiky říkají, že prodáte za vyšší cenu. Pokud ne, budete muset čekat dokud vám smlouva nevyprší a pak si najít jiného.

 

Smlouva s jednou realitní kanceláří

Tato dohoda poskytuje volnost v tom, že vy sice prodej svěříte jedné realitní kanceláři, nicméně si v ní vyhradíte právo prodávat rovněž samostatně, ve vlastní režii a v případě, že si najdete kupce, nebudete muset realitce platit provizi. Realitní kancelář pak má nárok na provizi jestli se jí podaří být při prodeji úspěšnější než vy sami..zajímavý souboj, co říkáte? Upozornění: pokud budete nabízet za nižší cenu než kancelář se kterou budete mít smlouvu, tak to pro vás nemá žádný smysl ani efekt a jen budete ztrácet čas. Protože, když prodáte za nižší cenu, tak byste nic navíc nevydělali. Protože prodáváme samostatně, abychom ušetřili na provizi, to je ten ekonomický benefit prodeje bez realitky. Pokud cenu snížíte o ten rozdíl se připravíte.

 

Nevýhradní smlouva s více realitními kancelářemi

U tohoto typu smlouvu můžete spolupracovat s tolika realitními kancelářemi jak uvážíte. Obecně ji moc nedoporučujeme z důvodu, toho, že nemovitost pak bude nabízet „kde, kdo“ a nemovitost ztratí v očích zájemců punc zajímavosti, kvality, exkluzivity..mohou si myslet, že s nemovitostí není něco v pořádku a prodejce zoufalý.. a často budou požadovat neodůvodněně slevy apod.. Má smysl pouze ve chvílích kdy trh roste a kdy se zájemci o nemovitosti téměř perou.. pak je dokonce i vhodné ji využít pokud chcete prodat skutečně rychle.

Žádná smlouva

Zde klient má tu výhodu, že se k ničemu nezavazuje a tudíž nebude litovat, že ho do něšeho nějaká realitní kancelář uvrtala, co ani nechtěl. Nicméně kvalitní realitní kanceláře se spolupráci s vámi pravděpodobně vyhnou velkým obloukem, protože v 96% případů z takového klienta stejně nic mít nebudou. Takže na vás zbydou ty zoufalejší a podle toho to s prodejem vaší reality bude také vypadat. Spolupráce je většinou nastavena tak, že pokud realitka přivede klienta, tak se mezi prodávajícím (tedy vámi) a realitkou podepíše exkluzivní smlouva na toho konkrétního přivedeného zájemce a pokud koupí, tak vy nebo zájemce zaplatíte provizi. Tato dohoda se nicméně dá obejít a sebevědomé realitní kanceláře takto nastavené odmítá spolupráci, protože ji nepovažují za seriozní.

Více článků z kategorie PoradnaKontakt: info@kancelare-realitni.cz

Hledej:

 

Realitní Kanceláře