Vztahy mezi realitními kancelářemi

V tomto článku osvětlíme jakým způsob mezi sebou fungují realitní kanceláře a jak to může ovlivnit prodej či pronájem vaší nemovitosti.

Je nutno říci, že realitní kanceláře spolu často na realitních transakcích spolupracují. Zejména v případech kdy jedna realitka má pod smlouvou nemovitost k prodeji či pronájmu a druhá realitka zastupuje klienta, kterému se nemovitost líbí a má o ni zájem.

Realitní kanceláře pak spolu podepíší smlouvu o spolupráci (pokud ji již nemají, protože mnoho rk na jednom lokálním trhu spolu spolupracuje dlouhodobě a takové smlouvy mezi sebou mají) a v případě realizace transakce si provizi z obchodu rozdělí mezi sebou. Většinou půl na půl, někdy podle vynaloženého úsilí, či vyjednávacích schopností či síly jednotlivých realitek.

Pro klienty to má výhody.

Za prvé tím, že realitní kanceláře mezi sebou sdílejí zakázky a klienty, tím mohou urychlit prodej či pronájem a vaše nemovitost se rychle dostane na trh a pronikne ho. A přitom nikomu z toho žádné dodatečné náklady neplynou, protože realitní kanceláře si mezi sebou provizi rozdělí. Provize se přitom platí jedna a v obvyklé výši 4-7% vč. DPH.

U pronájmů je situace poněkud odlišná, tam je často provize i ve výši dvou měsíčních nájmů a pak si rk vezme provizi od „svého“ klienta.

Vždy je dobré se zeptat zda vámi zvolená realitní kancelář spolupracuje s jinými rk. Tím, že spolupracuje ukazuje, že jí jde o zájmy klienta a ne pouzve o své a výši provize, i to, že se nějakým způsobem nevyčleňuje či, že s ní ostatní realitky odmítají spolupráci.

Více článků z kategorie PoradnaKontakt: info@kancelare-realitni.cz

Hledej:

 

Realitní Kanceláře